Telemarketing przyszłości: jak będzie wyglądał?

Telemarketing to bardzo rozwojowa branża. Na pracowników call center jest bardzo duże zapotrzebowanie. Branża się zmienia. Na znaczeniu zyskują nowoczesne technologie. Zapowiada się, że centrale telefoniczne starego typu zostaną wyparte przez nowoczesne systemy do komunikacji. Poznaj inne prawdopodobne scenariusze.

Zaawansowane technologie – odpowiedź na zapotrzebowanie klientów

Współcześnie wielu klientów korzysta z różnych kanałów komunikacji. Rozmawiają przez telefon, czat, wysyłają formularze kontaktowe. Co więcej, płynnie przechodzą z jednego narzędzia do innego. Kontakt tak rożnymi kanałami jest niemal niemożliwy bez dostępu do nowoczesnych rozwiązań informatycznych. W przyszłości wszechkanałowość (omni-channel) będzie czymś zupełnie normalnym. Jeśli firma nie będzie potrafiła sprawnie obsługiwać klientów, może całkowicie wypaść z rynku. Stąd też warto jest zainwestować w dedykowane systemy. Obecnie wciąż można spotkać centrale starego typu, jednak ich właściciele stopniowo je modernizują, bo są to rozwiązania nieefektywne. Nie można pracować zdalnie, trzeba utrzymywać łącza telefoniczne, nie da się dowolnie skalować ilości stanowisk. Trzeba również utrzymywać całą infrastrukturę niezależnie od aktualnego zapotrzebowania.

Zdalna praca i elastyczny grafik

W przyszłości branża call center będzie dużo elastyczniejsza. Obecnie wciąż jeszcze można spotkać telemarketing w wydaniu stacjonarnym i w określonych godzinach pracy. Nowoczesne systemy pozwalają na wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca. Wystarczy mieć jedynie komputer z dostępem do internetu, by sprawnie komunikować się z klientami. To pozwala na sporą elastyczność zarówno ze strony menadżerów, którzy mogą rekrutować osoby z całej Polski, jak i konsultantów, którzy mogą pracować zdalnie. Ma to spore zalety. Tym bardziej, że taka forma pracy daje znacznie więcej możliwości. Nie trzeba się ograniczać jedynie do stałych godzin. Połączenie można odbierać również w niestandardowych porach, co sprzyja pozyskaniu wielu wartościowych klientów.

Dopracowane kampanie

Zapowiada się, że w przyszłości będzie znacznie mniej nietrafionych kampanii. Akcje marketingowe będą skierowane do określonych grup odbiorców, a skrypty będą starannie przygotowane. Już teraz można spotkać dobrze zaplanowane działania w branży call center, choć w dalszym ciągu telemarketing jest kojarzony z nachalnymi telefonami do osób, które są kompletnie niezainteresowane produktem. Ta tendencja już się zmienia, a za parę lat takich przypadkowych połączeń będzie coraz mniej.