Telemarketing to jeden z lepszych sposobów dotarcia do klienta

Telemarketing nie wzbudza pozytywnych skojarzeń. Tymczasem dobrze przeprowadzana kampania bardzo pomaga w zdobyciu nowych klientów. Trzeba ją tylko zaplanować. Można stworzyć dział call center w swojej firmie bądź zlecić usługę na zewnątrz.

Jak dobrze przeprowadzać akcje telemarketingowe?

Telemarketing to jedna z form kontaktu, która bardzo często wzbudza niechęć. Takie nastawienie wynika ze źle przeprowadzonych akcji marketingowych, które zamiast zachęcać, odstraszają. Konsultanci są zbyt nachalni, nie potrafią zaproponować produktu zgodnego z potrzebami klienta. Co gorsze, nie słuchają nawet tego, co mówi rozmówca. Oferują tylko artykuł, z którego mają największe profity. To złe podejście, bo żeby skutecznie sprzedawać, trzeba przygotować spersonalizowaną ofertę dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta. Istotne jest więc, aby korespondowała z oczekiwaniami zainteresowanego. Stąd tak ważne jest, aby słuchać tego, co mówi. Tylko w ten sposób można dobrać najsensowniejsze rozwiązanie.

Knowledge workers w cenie

Konowledge workers, czyli pracownicy wiedzy, to osoby, które świetnie sprawdzają się jako konsultanci telefoniczny, a telemarketing jest dla nich czymś zupełnie naturalnym. Łączą umiejętności miękkie, jak np. łatwość nawiązywania kontaktu, z twardą wiedzą, znajomością języków obcych i nowoczesnych systemów informatycznych. Takie osoby są szczególnie cenione, bo działają proaktywnie. Wysłuchują potrzeb klienta. Na podstawię jego wcześniejszych zakupów proponują mu dany produkt i tworzą w jego umyślę potrzebę zakupu. Myślą analitycznie, dlatego też często zadają konkretne pytania i potrafią rozwiązać daną sprawę już podczas jednego kontaktu. W ten sposób przyczyniają się do budowy bazy lojalnych klientów. Proponują bowiem towar lub usługę zgodną z oczekiwaniami konsumentów, a przez to, że kontakt jest konkretny i szybki, konsumenci są zadowoleni z obsługi. To zwiększa prawdopodobieństwo, że za jakiś czas ponownie skomunikują się z Twoją firmą.

Jak zwiększyć wydajność i efektywność połączeń?

Nawet najlepszy konsultant nie będzie w stanie pracować wydajnie bez nowoczesnych narzędzi wspomagających telemarketing. Przy dużej ilości połączeń takie rozwiązania są niezastąpione. Mają wiele funkcji, które bardzo w tym pomagają. Przydatne jest np. kolejkowanie połączeń, które polega na tym, że rozmowy są przekierowywane do kompetentnego działu lub konsultanta. Dzięki temu jest on w stanie szybko udzielić odpowiedzi.