Skaner kodów kreskowych stosowany w sprzedaży

Zrezygnowanie z kodów kreskowych zwiastowałoby zupełny chaos w każdej dziedzinie handlu. Bardzo trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie najmniejszego choćby centrum handlowego czy wielkopowierzchniowego supermarketu bez korzystania ze skanerów kodów kreskowych. Kolejki ciągnące się bez końca, klienci niecierpliwie popatrujący na zegarki i kasjerki gorączkowo wbijające ręcznie do komputera kod każdego produktu- tak pewnie wyglądałby świat bez tego niepozornego narzędzia, jakim jest skaner kodów kreskowych.

Ręczny skaner kodów kreskowych

Jednymi z najpopularniejszych skanerów kodów kreskowych są czytniki ręczne. Są lekkie, mobilne i poręczne, więc nadają się do każdego sklepu- i małego osiedlowego sklepiku, i do jednej z tysiąca filii międzynarodowej sieciówki. Są one także używane w bibliotekach, na basenach i wszędzie tam, gdzie użytkownicy zakładają karty opatrzone kodem kreskowym. Ręczne skanery kodów kreskowych są także najłatwiej dostępnymi czytnikami i można je nabyć w różnych kształtach i rozmiarach, ale także w dość różnorodnych cenach. Najważniejszym podziałem skanerów ręcznych jest rozróżnienie skanerów laserowych oraz diodowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a wybór między tymi dwoma technologiami zależy od cech, jakimi charakteryzuje się określona dziedzina sprzedaży.

Stacjonarny skaner kodów kreskowych

Drugim rodzajem skanera, jaki można spotkać w sklepie, jest stacjonarny skaner kodów kreskowych. Nie jest on, tak jak skaner ręczny, mobilny, umieszcza się go na stałe w boksie kasowym. Skanery stacjonarne można podzielić na pionowe i poziome. Ich cechą wspólną jest to, że są używane głównie w supermarketach, w których jest bardzo duży ruch. Pionowe czytniki są umieszczone naprzeciwko sprzedawcy, poziome zaś usytuowane są w ladzie. Skanery ladowe są o tyle wygodne, że ekspedient nie musi podnosić towaru, a tylko przesuwać go po powierzchni lady. Natomiast zaletą czytników pionowych jest małe prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia tych urządzeń. Jednak i w tym przypadku także nie można powiedzieć, że jedne są lepsze od drugich, bo wybór będzie zależał od potrzeb typowych dla prowadzonej działalności. Nie można jednak zaprzeczyć stwierdzeniu, że skaner kodów kreskowych jest obowiązkowym narzędziem każdego sklepu.