Rozwiązania contact center wybieraj dbając o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo danych w systemach call center to kryterium, które jest bardzo ważne i powinno się je mocno brać pod uwagę. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo firmy, jak i klientów oraz ich danych. Aby uniknąć takich sytuacji mądrze wybierajmy więc dostawców i oprogramowanie. Na co zwracać uwagę?

Czy są internetowe łącza zapasowe?

Jeżeli oceniamy bezpieczeństwo rozwiązania contact center, na które chcemy się zdecydować, to dobrze jest zwrócić uwagę czy dostawca ma redundację swoich łączy internetowych. W praktyce wygląda to w ten sposób, że oprócz głównego łącza, posiada jeszcze zapasowe. Dzięki temu, jeżeli nastąpi jakakolwiek awaria w przesyle danych i padną podstawowe łącza, ich funkcję przejmą te zapasowe. To spowoduje, że przesył nie zostanie przerwany, a żadne dane na pewno nie zostaną utracone. To bardzo ważne, żeby nagle nie został przerwany kontakt z klientem lub żeby nie brakowało nam danych w bazie.

Istotne są kopie zapasowe danych

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest tworzenie kopii zapasowych. To, że w ogóle ich tworzenie jest obowiązkowe, to jedna sprawa. Drugą ważną informacją dla nas będzie, jak często są one robione. Pamiętajmy bowiem, że im częściej, tym większe prawdopodobieństwo, że przy ewentualnym problemie, nie skasuje nam się dużo danych. Tutaj istotnym elementem jest też ochrona tych kopii zapasowych przed ewentualną ich kradzieżą. Dane muszą być przechowywane zgodnie z wytycznymi podanymi przez GIODO. Sprawdźmy również, kto ma do nich dostęp. Im mniej osób tym lepiej, powinny być to osoby upoważnione i odpowiednio w tym temacie przeszkolone.

Na ilu serwerach przechowywane są dane?

Warto również zapytać dostawcę naszego rozwiązania contact center, czy dane przechowywane są tylko na jednym serwerze. Powinny znajdować się bowiem przynajmniej na dwóch, na wypadek, gdyby jeden z serwerów uległ na przykład pożarowi. Dzięki temu nie stracimy danych, ani nie zostanie przerwana nasza praca. Dopytajmy również o zabezpieczenia serwerowni, w tym o awaryjne zasilanie, które może być konieczne w wielu sytuacjach. Dbając o wszystkie te rzeczy będziemy mieli pewność ciągłości pracy i tego, że nasze najważniejsze dane nie zostaną utracone, ani nikt ich nie ukradnie, co jest bardzo ważne zarówno dla firmy, jak i jej klientów.