Niezbędny system zarządzania ERP – dowiedz się więcej

Relacje z klientami są bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników, decydujących o sukcesie firmy handlowej czy usługowej. Dlatego też tak powszechne stały się systemy CRM, które mają za zadanie wspomagać budowanie relacji z klientami oraz zarządzanie nimi. Pozwalają one przede wszystkim magazynować oraz analizować wszelkie dane o klientach. Dzięki nim łatwiej tworzy się spersonalizowane strategie sprzedażowe.

Warto jednak zauważyć, że CRM jest zwykle tylko jednym z wielu modułów systemu zarządzania ERP. Czym jest ten system? Jakie są jego zadania? Czy system zarządzania ERP jest niezbędny w każdej firmie handlowej – http://positiveretail.pl/modul/erp-crm/?

System zarządzania ERP – zbieranie wszelkich danych o firmie i klientach

Zwykle system ERP składa się z wielu różnorodnych modułów. Dobry system pozwala kontrolować pracę w zasadzie całego przedsiębiorstwa. Jakie są najważniejsze zadania systemu?

Na pewno do głównych zadań systemu zarządzania ERP należy optymalizacja kosztów oraz zwiększanie przychodów przedsiębiorstwa. W jaki sposób możliwe jest osiągnięcie optymalizacji finansowej przy użyciu systemu? Rzecz w tym, że w systemie gromadzone są wszelkie dane firmowe. Między innymi chodzi tutaj o dane finansowe, które są absolutnie niezbędne, jeśli chodzi o planowanie strategii działania firmy.

Warto zauważyć, że zaawansowany system zarządzania ERP jest w stanie również samodzielnie podpowiadać pewne rozwiązania. Gromadzi on dane, analizuje je, a następnie informuje menadżera o tym, jakie działania powinien podjąć. Niemniej jednak, system nie jest oczywiście idealny. Dlatego też, jego wskazówki należy traktować raczej poglądowo. Zawsze potrzebna jest praca fachowców, którzy w specjalistyczny sposób analizują dane gromadzone przez system.

Kontrola księgowości

Na pewno ważną funkcją systemu zarządzania ERP jest również umożliwienie kontrolowania księgowości. Rzecz w tym, iż księgowość jest bardzo wrażliwym działem. Jeśli dojdzie do jakiegoś błędu, czy też oszustwa, cierpi na tym zwykle całą firma. Dlatego też, menadżer powinien mieć możliwość stałego kontrolowania pracy księgowych. System zarządzania ERP sprawia, że może on w każdej chwili sprawdzać, czy aby na pewno w księgowości wszystko jest w porządku.

Planowanie i komunikacja

Warto zauważyć, że w systemie zarządzania ERP można również zapisywać wszelkie plany i spotkania. Dzięki temu o wiele łatwiej pracuje się zespołowi nad różnymi projektami. Wszyscy pracownicy mają bowiem stały wgląd do danych i mogą usprawniać dany projekt.

Ponadto, rzadko dochodzi do pomyłek wynikających z zapominania o pewnych czynnościach. Jeśli bowiem zapisze się coś w systemie, przypomni on o tym, aby wykonać daną czynność.

Pliki JPK

Pewną nowością jest nałożenie obowiązku generowania przez wszystkie przedsiębiorstwa tak zwanych plików JPK. Mowa o jednolitych plikach kontrolnych. Jest to w gruncie rzeczy nic innego, jak podsumowanie księgowości w formie elektronicznej.

Sprawa jest o tyle problematyczna, że jak dotąd nie było potrzeby generowania tego rodzaju plików. Dlatego też, wiele systemów ERP nie jest przystosowanych do tego, aby je tworzyć. Warto więc zorientować się przed zakupem, czy dany system zarządzania ERP umożliwia generowanie jednolitych plików kontrolnych.

System CRM

Jak już wspomniano na wstępie, jednym z modułów systemu zarządzania ERP jest CRM. Jest to moduł, który odpowiada za gromadzenie danych o klientach oraz budowanie z nimi dobrych relacji.

Nie ma wątpliwości, że dane o klientach są bardzo cenne. Chodzi tutaj zarówno o dane osobiste klientów jak i o to, co, kiedy i za ile kupują. Dzięki tym informacjom i sprawnej analizie nie trudno jest stworzyć indywidualną ofertę dla klienta. Chodzi o spersonalizowane rabaty, czy też spersonalizowanie mailingu.

Warto jednak zauważyć, że same dane teleadresowe są również bardzo cenne. Bez nich bowiem nie jest możliwe wysyłanie do klienta informacji o spersonalizowanej ofercie. Dzięki znajomości adresu mailowego czy też numeru telefonu klienta bardzo łatwo jest mu wysłać newsletter czy też informację o jakieś specjalnej ofercie.