JIRA co to – co kryje się pod tą nazwą?

Każdy informatyk zapewne wie co kryje się pod słowami określającymi pewne terminy z jego branży. Inni jednak mogą się zastanawiać między innymi nad kwestią – JIRA co to właściwie jest? Otóż samo słowo może niewiele nam mówić, ale warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, ponieważ JIRA to coraz popularniejsze oprogramowanie, które podbija rynek, staje się popularne i choćby przez to warto je poznać.

JIRA – co kryje się pod tą nazwą?

JIRA nie jest polskim słowem, nam nawet trudno je wymówić. W takim razie jak brzmi odpowiedź na pytanie: JIRA co to? Jest to rodzaj zamkniętego oprogramowania, wytworzonego na potrzeby rynku przez firmę Atlassian. Służy do wyłapywania błędów i zarządzania projektami, a także procesowania workflow. Jest narzędziem bardzo przydatnym dla grup zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Sama nazwa JIRA jest skrótem od Gojira, czyli japońskiego Godzilla. Oprogramowanie działa na systemach Microsoft Windows, Linux, OS X, a jej językiem jest popularna Java. JIRA jest coraz lepiej znana na światowym rynku i powoli podbija również Polskę. Nie ma bowiem drugiego oprogramowania, które w tak kompleksowy sposób pozwalałyby na zarządzanie projektami i wspomagały procesy rozwoju. W Polsce z oprogramowania korzystają jak na razie największe spółki telekomunikacyjne, bankowe czy nawet jednostki administracji publicznej.

Program, który warto znać

Nie jest jednak wykluczone, że w najbliższym czasie po Jirę sięgną również mniejsi pracodawcy, którym zależy na płynnej i skutecznej pracy swoich pracowników, bezstresowym i przyjemnym rozwiązywaniu przez nich problemów. Z oprogramowaniem wiele obowiązków staje się przyjemniejszych, a sam pracodawcy zyskuje zwiększeniem wydajności pracy. Obecnie JIRA jest cały czas rozbudowywana, firma Atlassian jest otwarta na sugestie swoich klientów, dzięki czemu na pewno doczekamy się kolejnej aktualizacji oprogramowania. Coraz bardziej czytelny interfejs, szereg dodatkowych funkcji i łatwa obsługa to niewątpliwe zalety tego bardzo ciekawego i nowoczesnego oprogramowania, które naprawdę warto poznać bliżej i zastosować nawet w niewielkich firmach. Dlatego warto znać odpowiedź na pytanie JIRA co to.