Drukarka termiczna – jaką wybrać?

Drukarki to urządzenia, które na stałe zagościły w naszym życiu. Są obecne w naszych domach, w pracy, w urzędzie, ale i w sklepie, w którym kupujemy mięso i warzywa. Każda z tych drukarek ma jednak inne właściwości i działa w inny sposób. W tym tekście dowiesz się, jak działają drukarki fiskalne, z którymi masz styczność codziennie, gdy płacisz przy kasie za zakupione towary lub gdy otrzymujesz paczkę ze sklepu internetowego, w której leży niepozorny paragon z ceną produktu. Pytanie jednak, czy wiesz, jak ten paragon powstał?

Drukarka termiczna – twórca paragonów

Do drukowania paragonów używa się kas fiskalnych, które wykorzystują termiczną metodę drukowania. Drukarka termiczna – http://www.posiflex.com.pl/98,drukarka-termiczna-aura-pp-8800.html – wypala na specjalnym papierze znaki za pomocą termicznych grzałek. Papier ten jest powleczony termoaktywną substancją, która pod wpływem ciepła utlenia się i ciemnieje pozostawiając na papierze określone wzory, klientom sklepów znane jako treść paragonów. Jak to działa? Papier przesuwa się pod głowicą, która w konkretnym momencie wypala na nim ślady. Sprawia to, że drukarka jest cicha, bo sam mechanizm nie wywołuje hałasu poruszając się, tak jak jest to w innych drukarkach.

Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych i jednocześnie największą wadą paragonów drukowanych na drukarce termicznej jest to, że blakną one pod wpływem czasu i promieni słonecznych. Nietrwałość wydruku jest spowodowana tym, że termoaktywna powłoka na papierze ma niższą temperaturę utleniania niż papier. I choć paragonów zazwyczaj nie przetrzymuje się na wszelki wypadek przez więcej niż dwa lata, czasem można zauważyć jak początkowo czarne litery stają się szare, a potem zamieniają się w zupełnie nieczytelne wzorki, by następnie zupełnie wyblaknąć i zniknąć.

Gdzie stosowana jest drukarka termiczna?

Drukarka termiczna, tak samo jak drukarka termotransferowa, jest używana gównie w handlu i przemyśle. Co można na nich drukować? Właściwie wszystko, co nie musi być bardzo trwałe, a co drukuje się szybko i w dużych ilościach. Z wydrukami z drukarek termicznych można się spotkać w markecie i w małym sklepiku otrzymując paragon za dokonane zakupy, ale także kupując leki czy posiłek w restauracji. Paragony nie są jednak jedynym wydrukiem, który może wyjść z drukarki termicznej. Taką metodą drukowane są także bilety autobusowe, recepty, pokwitowania, wszelkiego rodzaju potwierdzenia i faktury. W taki sposób drukuje się też takie dokumenty jak stany konta, wyliczenia czy wyniki z laboratorium. Bardzo często, choć to już raczej tylko drukarką termotransferową, tworzy się tą metodą również etykiety na żywność, przede wszystkim taką, która ma krótką datę przydatności i nalepki nie musza być zbyt trwałe.

Czym różni się drukarka termotransferowa od termicznej?

Czym jednak jest wspomniana drukarka termotransferowa? Ona również opiera się na drukowaniu za pomocą temperatury, ale odbywa się to nieco inaczej, niż w przypadku takiego urządzenia jak drukarka termiczna. W drukarkach termotransferowych wykorzystuje się inny papier, w zasadzie zupełnie zwykły. Używa się jednak specjalnej kalki barwiącej, która dociskana jest do papieru za pomocą mechanizmu drukarki i pod wpływem ciepła zostaje na papierze w postaci liter, cyfr i kodów kreskowych. Takie drukarki świetnie sprawdzają się do produkcji etykiet w sklepach spożywczych, bo ich wydruki są dość odporne na wilgoć, która w przypadku nalepiania na owoce może się pojawić.

Drukarka termotransferowa ma kilka zalet, które stawiają ją wyżej od zwykłych drukarek termicznych. Po pierwsze, pozwalają na wydruk kolorowy, który nie jest możliwy w drukarce termicznej, w której jedyne, co może się pojawić to czerń lub szarość. Po drugie, jak już zostało to wspomniane, jej wydruki są odporne na wilgoć, podczas gdy, jak wszyscy wiemy, zwykłe paragony pod wpływem wilgoci od razu giną. Po trzecie, drukarka termotransferowa tworzy wydruki bardziej odporne na światło. Warto więc zadać sobie pytanie, co ma drukarka termiczna, czego nie ma termotransferowa? Odpowiedź jest prosta – niską cenę. Termotransferowe drukarki są o wiele droższe, więc sklepom bardziej opłaca się kupować drukarki termiczne.