Czym jest drukarka termiczna?

W każdej branży technologia nieustannie się rozwija. Ciężko nadążyć za wszystkimi nowinkami, szczególnie wtedy gdy nie jesteśmy związani z daną gałęzią przemysłu i nie dość, że przepływ informacji jest utrudniony, to jeszcze niespecjalnie nas to ciekawi. Warto jednak zapoznać się z tym, jak działają urządzenia, które wpływają na nasze codzienne życie, na komfort, oszczędność czasu i pomoc w rozliczaniu się za zakupy, które każdy z nas robi. Przykładowo, z wydrukami z drukarki termicznej każdy człowiek ma codziennie do czynienia, a niewielu wie, jak ona działa. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, czym jest drukarka termiczna – http://www.posiflex.com.pl/98,drukarka-termiczna-aura-pp-8800.html.

Co to jest drukarka termiczna?

Drukarka termiczna to taka drukarka, która pozwala tworzyć wydruki na specjalnym papierze termicznym. Co w nim specjalnego? Zmienia on swoją barwę pod wpływem ciepła, czyli ciemnieje w pewnych konkretnych miejscach tworząc napisy, kody i tak dalej. W przeciwieństwie do zwykłych drukarek te termiczne nie potrzebują taśmy barwiącej, tuszu albo tonera, jest za to niezbędny ten konkretny typ papieru. Można więc wyraźnie stwierdzić, że różnica między nimi, a tymi drukarkami, które mamy w naszych domach jest dość znacząca. Jak działają drukarki termiczne?

Drukarki termiczne wykorzystują głowicę termiczną, która zawiera matrycę igieł, w czym jest dość podobna do zwykłych drukarek igłowych. Wydruk jest tworzony poprzez nacisk sprężyny na głowicę i dociśnięcie jej do papieru termicznego. Przez tę cechę drukarki termiczne zalicza się do drukarek mozaikowych.

Czym są drukarki mozaikowe?

Drukarki termiczne są ustawiane w szeregu drukarek mozaikowych, tuż obok drukarek elektroczułych i igłowych. Wszystkie te drukarki wykorzystują głowicę drukującą, która porusza się w różne strony, w dół i w górę albo w przód i w tył względem strony. Drukują one w taki sposób, że bezpośrednio oddziałują na stronę matrycą składającą się z określonej liczby igieł. W drukarkach mozaikowych stosowane są matryce punktowe, które umożliwiają tworzenie dowolnych kształtów i rozbudowanych grafik – nie ma tu żadnych ograniczeń technicznych w drukowaniu przeróżnych wzorów.

Jak dokładnie przebiega drukowanie w drukarce termicznej?

Tu było trochę teorii i podziałów na kategorię drukarek. Jak jednak drukarka termiczna naprawdę działa, co się dzieje w środku urządzenia, gdy powstaje wydruk, który później odbieramy w sklepie jako paragon z zakupów? Powiedzieliśmy już, że potrzebny do takiego wydruku jest specjalny papier. Jest on pokryty specjalną termoaktywną substancją, która utlenia się pod wpływem ciepła i tym samym zostawia na papierze ciemniejsze ślady, które na paragonie przyjmują kształt cyfr i liter. Ta cecha drukarek termicznych jest powodem tego, że paragony są zawsze czarno – białe. Drukarki termiczne mogą być więc tylko monochromatyczne.

Wróćmy do działania samej drukarki. Gdy już przygotowany jest ten specjalny papier, zaczynamy drukować. Papier ten przesuwany jest pod głowicą drukującą, a w konkretnych, wyznaczonych przez system momentach, grzałki wypalają na nim ślady. Papier się nagrzewa i powstaje wydruk. Oznacza to, że wszystko odbywa się w niemal totalnej ciszy, bo igły nie poruszają się i nie powodują hałasu, który zawsze występuje w innych drukarkach.

Drukarka termiczna i najważniejsza cecha jej wydruków

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech, a jednocześnie największą wadą wydruków z drukarek termicznych jest ich nietrwałość. Powłoka pokrywająca papier, która była omówiona chwilę wcześniej, ma temperaturę niższą niż zwykły papier, dlatego wypala się pod wpływem ciepła nie spalając się jednocześnie – dzięki temu drukarki termiczne nie stają w płomieniach przy każdej możliwej okazji i pozostają bezpieczne dla całego otoczenia. W każdym razie, to właśnie jest przyczyną nietrwałości wydruków. Specjalna powłoka znika pod wpływem czasu i, co często da się zauważyć na starych paragonach i fakturach, po prostu zaczyna się wycierać. Wydruk blaknie, a z czasem staje się zupełnie nieczytelny, co może stanowić problem dla osób, które chcą zareklamować produkt po kilku latach. Być może dlatego gwarancje udzielane są na tak krótko.